Czy motocykl dla 16 latka to dobry pomysł?

Kobieta stoi przy swoim motocyklu

Jaki wiek jest odpowiedni do tego, aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia motocyklu? Teoretycznie, aby móc przystąpić do kursu prawa jazdy kategorii A1, należy osiągnąć pełnoletność. Jednak już osoby, które ukończyły 16 rok życia, mogą zapisać się na kurs, pod warunkiem, że mają oficjalną, pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.
Prawo jazdy kategorii A1 uprawnia do prowadzenia motocykla o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy, która nie przekracza wartości 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nie większej niż 0,1kW/kg. Osoba otrzymująca prawo jazdy kategorii A1 zyskuje też możliwość kierowania zespołem pojazdów, na który składa się motocykl oraz przyczepa o masie nieprzekraczającej masy motocykla o 100 kg. A1 to kategoria, która również umożliwia poruszanie się na pojeździe trójkołowym o mocy nie wyższej niż 15 kW i pojazdami takimi jak motorowery i czterokołowce lekkie. Jednak czy motocykl dla 16 latka to dobre i rozsądne rozwiązanie?
Niewątpliwą korzyścią jest możliwość swobodnego poruszania się. Młodzi kierowcy, mimo że nie mają doświadczenia w jeździe, mają sporą przewagę nad kierowcami o długim stażu. Jaką? Przede wszystkim dotyczącą zwinności i refleksu, który jest nieoceniony zwłaszcza podczas jazdy po mieście.

Aby zapewnić młodemu kierowcy bezpieczną jazdę i pole do zdobywania doświadczenia za kierownicą dwóch kółek, należy odpowiednio dostosować pojazd do warunków, w jakich będzie wykorzystywany oraz umiejętności i pewności siebie za kierownicą, jaki ma świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy kategorii A1. Motocykle do miasta dla początkujących oferowane przez renomowane firmy, takie jak Suzuki, Kawasaki, Honda, czy Hyundai, charakteryzują się stosunkową lekkością, zwrotnością, dynamiką jazdy, która jest szalenie ważnym aspektem podczas podróży ulicami miasta oraz odpowiednim fasonem, który zapewnia możliwość przybrania swobodnej, wygodnej pozycji - to ważne zwłaszcza na początku przygody z jazdą na motocyklu, który wymaga przyjęcia nienaturalnego dla nowicjusza ułożenia ciała.
Motocykl dla 16 latka to dobre i bezpieczne rozwiązanie, pod warunkiem, że sprzęt będzie odpowiednio dostosowany do potrzeb i możliwości młodego, początkującego kierowcy.
Wpis zawdzięczamy:

Więcej informacji na temat motocykli

[the-post-grid id="207" title="motorki"]