Silnik motocykla

Prawo jazdy na motocykl - w jakim wieku?

Jazda motocyklem wszystkim kojarzy się ze swobodą i poczuciem wolności. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie marzą o tym, aby zdobyć stosowne uprawnienia do kierowania tego typu pojazdem. W jakim wieku można rozpocząć naukę jazdy na motocyklu i jaki pojazd będzie najlepszy dla młodego, początkującego kierowcy?

ścigacz na wyścigach
Aby móc stać się pełnoprawnym kierowcą motocykla należyFirma Wieniec Warszawa mieć uprawnienia na prowadzenie pojazdów kategorii A1. Zdanie prawa jazdy w tej kategorii umożliwia jazdę motocyklem o pojemności skokowej silnika, która nie przekracza 125 cm3, mocy nie większej niż 11kW i stosunku mocy do masy własnej, która nie jest większa niż 0,1 kW/kg. Prawo jazdy kategorii A1 upoważnia również do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa powyżej oraz przyczepy o masie, która nie przekracza masy własnej motocykla o 100 kg. Młody kierowca zdobywając uprawnienia na motocykl, ma też możliwość poruszania się motocyklem trójkołowym, którego moc nie jest wyższa niż 15 kW oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, na które składają się motorowery i czterokołowce lekkie.
Jaki wiek należy osiągnąć, aby móc zapisać się na kurs kierowania motocyklem? Teoretycznie przyszły kierowca musi osiągnąć pełnoletność, aby móc zapisać się na kurs prawa jazdy z kategorii A1, jednak w praktyce młodzi kierowcy, którzy ukończyli 16 lat, mogą próbować swoich sił za dwoma kółkami. Pod warunkiem, że rodzice lub prawni opiekunowie wyrażą na to pisemną zgodę, a młody człowiek nie wykazuje przeciwwskazań, np. natury medycznej. Jaki motocykl dla 16 latka będzie najlepszy i najbezpieczniejszy? Dla początkujących kierowców, którzy jeszcze nie mają wprawy w prowadzeniu pojazdów polecane są motocykle małe i lekkie o niewielkiej prędkości maksymalnej.
Zdawanie egzaminu na prawo jazdy uprawniające do prowadzenia motocyklu w młodym wiekuproducent makaronu typu wstążki ma wiele zalet - osoby w młodym wieku szybciej się uczą, są lepsi w manewrowaniu ze względu na większą czujność umysłu i lepszy refleks. Decydując się na podejście do lekcji jazdy i egzaminu należy jednak pamiętać, że jazda motocyklem wymaga rozwagi i uważności - w przeciwnym razie młodzieńcze zapędy do szybkiej, brawurowej jazdy mogą pociągnąć za sobą negatywne skutki.
Wpis zawdzięczamy:

Więcej informacji na temat motocykli

Kobieta stoi przy swoim motocyklu

Czy motocykl dla 16 latka to dobry pomysł?

Jaki wiek jest odpowiedni do tego, aby zdobyć uprawnienia do prowadzenia motocyklu? Teoretycznie, aby ...
Przeczytaj
Żółty skuter typu vespa

Czym się sugerować kupując motocykl do miasta

Honda, Kawasaki, Suzuki, a może Yamaha? Jakie motocykle do miasta są najczęściej polecane? Chcąc ...
Przeczytaj
skuterek Vespa

Idealny motocykl do jazdy po mieście

Jazda motocyklem po mieście to spore ułatwienie, zwłaszcza jeśli musimy przemieszczać się w godzinach ...
Przeczytaj
Motocross

Motocykl dla 16 latka - jaki wybrać?

Czy motocykl dla 16 latka to dobre rozwiązanie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej ...
Przeczytaj
zielony motocykl

Motocykle do miasta - czy to dobry pomysł?

Czy motocykle do miasta to dobre i, co najważniejsze, bezpieczne rozwiązanie? Jazda na motocyklu ...
Przeczytaj
Srebrny motocykl

Motocykle miejskie

Motocykle zazwyczaj kojarzą się z prędkością i pasją do szybkiej jazdy. Czy zatem motocykle ...
Przeczytaj